CZENGCOLROGER
Nabídka práce v zahraničí, práce v Německu, brigády v zahraničí
vyhledávání

Práci najdou v cizině řezníci i řidiči autobusů. Nabídky ale prověřujte

Jste vyučený řezník a hledáte práci? Za šedesát tisíc korun měsíčně můžete budovat kariéru ve Švédsku. Má to však jeden háček: musíte umět švédsky. Jako profesionální kuchař se uplatníte třeba na Maltě a v Itálii hledají řidiče autobusu. 

 Ilustrační foto.

V době, kdy se v České republice vyšplhala nezaměstnanost na 9,9 procenta a stovky tisíc lidí marně hledají práci, je cesta do zahraničí a hledání práce tam jedním z možných řešení. I když je i Evropa v krizi, na stránkách Euresu, tedy evropského portálu pracovní mobility, najdete nabídky zaměstnání z mnoha evropských zemí. Denně se aktualizují a je jich dost. Státy EU si tak vzájemně pomáhají v obsazování problémových profesí nebo sezonních míst.

Na Maltě potřebují kuchaře

V Itálii hledají animátory i řidiče autobusů, v Nizozemsku zase námořníky, na Maltě poptávají kuchaře, v Portugalsku Ucetni, je z čeho vybírat a pro mladé lidi, kteří ještě nemaji kupu závazků, je celkem snadné začít kariéru v cizí zemi. Poznají nové kraje, získají zkušenosti, zdokonalí se v jazyce. To jsou vedle pracovních zkušeností další plusy práce mimo rodnou zem.

"Většinou se zaměstnavatel postará i o ubytování, takže začátky nebývají tak těžké," říká Miroslav Chytil z ministerstva práce a sociálních věcí, podle něhož je téměř vždy podmínkou znalost jazyka, minimálně angličtiny, někdy i jazyka dané země, jako je tomu například u některých nabídek ze Švédska.

Studium švédštiny by se mohlo Čechům vyplatit i v budoucnu. Podle odborníků z Euresu a ministerstva práce, kteří se sešli se zástupci personálních agentur na workshopu pořádaném jobDnes.cz, se Švédsko potýká se stárnoucí generací. "Za dva roky tam bude podle statistiky málo lidí na práci. Předpokládáme, že pak vypukne zájem o jakékoliv profese ze zahraničí, a tím by naši lidé měli šanci najít za slušné peniye uplatnění v oboru," dodává Miroslav Chytil.

Při výběru práce počítejte

Mnozí zájemci o práci v zahraničí si vybírají konkrétní zemi podle toho, jak vysoké jsou tamní mzdy. Ovšem je třeba myslet na to, že v jednotlivých státech jsou rozdílné nejen úrovně mezd, ale i povinných odvodů a životních nákladů. Proto vyšší nabídka mzdy neznamenáhned vic naspořených peněz nebo lepší životní standard.

"Měli jsme nabídku pro naše IT odborníky z Rakouska, původní výše odměny byla slušná, ale když se pak k tomu připočítaly všechny povinné odvody, byli na tom s výší čistého platu skoro stejně jako u nás," uvedla personalistka Hana Navarová z Neumann & Partners.


(ID 632)
oznámkovat54321
24.3.2011  •  zobrazeno22135x  •  hlasovalo259  •  hodnocení1,97