CZENGCOLROGER
Nabídka práce v zahraničí, práce v Německu, brigády v zahraničí
vyhledávání

V Česku pracuje přes 220 tisíc zahraničních pracovníků


Česku už nechybí jen odborní specialisté, ale i nekvalifikovaní dělníci. Jedním z řešení této situace mohou být pracovní síly ze zemí mimo EU.

V současné době pracuje v ČR legálně více než 220 tisíc zahraničních pracovníků, většina ze zemí EU. Vláda nyní schválila plán na zavedení takzvaných zelených karet pro cizince vybraných profesí ze zemí mimo EU. Ministr práce Petr Nečas řekl, že karty spojující povolení k pobytu s pracovním povolením by měly fungovat co nejdříve, pokud možno již v příštím roce.
23. 10. 2007 15:21 - PRAHA

Stát chce pomocí zelených karet přilákat do země pracovní síly ze zahraničí do oborů, které se potýkají s nedostatkem pracovníků. Na českém trhu chybí kvalifikované dělnické profese i vysokoškolsky vzdělaní odborníci, poznamenal Nečas. Již nyní chybějí například zdravotní sestry, techničtí specialisté, kvalifikovaní i nekvalifikovaní dělníci.

Lidé ze zemí mimo EU musí mít k práci v ČR povolení. S ním v září pracovalo 75 600 osob. Projekt zelených karet má podle vlády zjednodušit celý administrativní proces udělování pracovních povolení pro cizince. Vydání pracovního povolení a povolení k pobytu se má spojit do jedné úřední procedury, cizinec by dostával jen jediný dokument.
Gastarbeiter jen na tři roky

Od zavedení zelených karet si ministři slibují i větší zprůhlednění zaměstnávání cizinců a odbourání práce na černo. Program zelených karet nemá prý vylepšit složení stárnoucí české společnosti. Podle záměru by do Česka neměl lákat přistěhovalce, ale jen takzvané gastarbeitery. Tito hostující pracovníci by se podle plánů ministrů po čase měli zase vrátit do své vlasti. Zelená karta má platit tři roky.

Vzniknout má i databáze pracovních příležitostí pro cizince. Do ní by se automaticky dostávala místa, která se nedaří po určitou dobu obsadit a u nichž zaměstnavatel výslovně neuvede, že o zahraniční pracovníky nemá zájem. Seznam by měli k dispozici úředníci a česká velvyslanectví. Bylo by do něj možné ale i volně nahlížet.

Kariéra, ČTK
 

 


(ID 553)
oznámkovat54321
30.11.2007  •  zobrazeno10046x  •  hlasovalo18  •  hodnocení1,89