CZENGCOLROGER
Nabídka práce v zahraničí, práce v Německu, brigády v zahraničí
vyhledávání

Práci v zahraničí zvolilo asi 43 000 lidí

Výplatnice patnácti nejstarších zemí EU dostává na stůl 43 tisíc Čechů. To znamená, že do západní Evropy se vydalo za prací zhruba 0,4 procenta obyvatel. Nejvíce Čechů pracuje v Německu, Velké Británii a Rakousku, cituje Právo ze studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

V 15 původních zemích EU pracuje legálně 43 tisíc Čechů. Většina z nich manuálně.
Toto číslo podle listu dokazuje, že Češi obavy původních členů patnáctky o přílivu levných zaměstnanců z Východu nenaplnili.

Česká republika patří k zemím s nízkým migračním potenciálem, tvrdí studie. O možnosti najít si práci v zahraničí uvažovala teoreticky třetina dotázaných, reálně asi patnáct procent. Skutečně však odchází jen malá část.

Češi nakonec za výdělkem v zahraničí neodcházejí proto, že tuzemská ekonomika roste a tím slušně stoupá i jejich životní úroveň. Podle výzkumu se také obávají potíží při hledání práce, jazykové bariéry a toho, že budou muset přijmout podřadnou práci.

Do zahraničí míří z Česka především mladí lidé okolo třicítky, převážně muži s vysokoškolským či minimálně středoškolským vzděláním. Tato skupina představuje zhruba dvě třetiny českých pracovních migrantů. Lidé s nižším než středním vzděláním s maturitou odcházejí do zahraničí
v době sezonních prací.

Většina Čechů se živí rukama
Češi mířící do ciziny za prací počítají s tím, že budou působit ve zcela jiných oborech, než
v jakých získali kvalifikaci nebo vzdělání. Ve stejném oboru jako v Česku pracuje v zemích EU 37,7 procenta Čechů, většinou jde o starší pracovníky s praxí nebo mimořádně talentované mladé lidi.
Ostatní podle studie často pracují manuálně, například v obchodě, ve službách nebo restauracích. Jejich zaměstnání má z více než 70 procent charakter jednoduché a nenáročné činnosti.
 

Tahounem jsou peníze
Základním důvodem pro práci v zahraničí jsou jednoznačně vyšší platy, uvádí průzkum. Češi preferují ten ekonomický model, kdy si během několika let v cizině našetří peníze, se kterými se pak vracejí zpět. Po návratu se také zvýší jejich cena na domácím trhu práce, protože ovládají cizí jazyk.

Počty Čechů odcházejících do zahraničí za prací jsou výrazně nižší než počty zahraničních pracovníků v Česku. Podle statistik ministerstva práce loni v České republice přibylo 55 200 legálních pracovníků ze zahraničí, zaměstnání v tuzemsku jich tak mělo zhruba 240 200. Odhady navíc uvádějí dalších sto tisíc cizinců, kteří v zemi pracují nelegálně, uvedla ČTK.
 


(ID 544)
oznámkovat54321
23.3.2008  •  zobrazeno9218x  •  hlasovalo10  •  hodnocení2,30