CZENGCOLROGER
Nabídka práce v zahraničí, práce v Německu, brigády v zahraničí
vyhledávání

Brigáda v zahraničí.Práce na léto v zahraničí.

 

Chcete cestovat po cizích zemích, zdokonalit se v tamním jazyce a navíc si i kapku přivydělat? V dnešní době není žádný problém skloubit všechny tři věci dohromady. Můžete se svěřit do péče cestovní agentury, anebo vyrazit prostě jen tak „na blind“ do neznáma. Studentům vysokých a vyšších odborných škol se v posledních letech otevírá svět (a zejména Evropa) více než kdykoliv předtím.

V posledních letech se do povědomí široké veřejnosti stále více dostávají agentury zajišťující pracovní a studijní pobyty v cizině. Jejich nabídek využívají zejména studenti VŠ a VOŠ, jimž společnosti nabízejí speciální programy. Stále platí pravidlo, že cena, kterou si zprostředkovatel účtuje za své služby, do jisté míry určuje jeho důvěryhodnost. Firmám s podezřele výhodnými cenami je radno se vyhnout, případně si je alespoň pořádně prověřit. Agentury pro své zákazníky zajišťují doslova vše, počínaje vyhledáním pracovního místa a poradenskou službou na místě pobytu konče.


Po Evropě bez víza a levněji


Stálicí v nabídkách pracovních programů zůstávaly po dlouhá léta pouze Spojené státy americké. Nový svět láká pracovní sílu ze střední a východní Evropy ze tří důvodů: nabídka práce v „zemi velkých možností“ většinou výrazně převyšuje poptávku, místa jsou na evropské poměry relativně dobře placena a samotné cestování po Státech představuje pro mnohé velké lákadlo. S otevřením evropského trhu deseti novým členským zemím se po 1. květnu loňského roku poměry na trhu se zahraničními brigádami výrazně změnily. Spojeným státům začínají konkurovat Velká Británie a Irsko. Podle manažerky pracovních programů společnosti Student Agency Aleny Moučkové může za zvýšený zájem o bližší distance i výrazný pokles kurzu amerického dolaru k české koruně. Student se také nemusí starat o zařízení víza a samotná cesta ho vyjde daleko levněji - celkové výdaje, včetně obstarání práce agenturou, se pohybují mezi 10 až 15 tisíci.

S příchodem letních měsíců tradičně vzrůstá jak nabídka práce, tak i poptávka po ní. Od května do prosince loňského roku například pracovalo ve Velké Británii 8850 Čechů, tj. 7% z celkového počtu zahraničních pracovníků v zemi. Největší zájem je o místa v cestovním ruchu a gastronomii. „Loni v létě bylo v Londýně téměř nemožné sehnat práci,“ říká Alena Moučková, „příliv levné pracovní síly z východu tehdy doslova zahltil britský pracovní trh. Letos si už britští zaměstnavatelé plně uvědomují, jak jsou pro ně sezónní brigádníci výhodní a aktivněji spolupracují se zprostředkovatelskými agenturami.“

Kromě Spojených států a Britských ostrovů nabízejí agentury zprostředkování práce i v jiných koutech naší planety. Mezi žádané země patří Norsko, Francie, Kanada či exotický Nový Zéland. Nabídka pracovních míst mimo výše zmíněné anglicky mluvící státy je však daleko nižší a vztahy agentur a zaměstnavatelů zde nejsou tak pevné.

Šance je i měsíc před odletem


Na pracovní programy odjíždějí zájemci o práci většinou začátkem května. Je dobré přihlásit se do nich co nejdříve; agentury totiž často uzavírají registrace už koncem zimy. Vše se odvíjí od aktuální poptávky po pracovnících. Pokud je vysoká, má uchazeč šanci dostat se do programu ještě měsíc před odletem. Pro účast na programu musí být splněny podmínky dané konkrétní agenturou (věk, studium, znalost jazyka prověřovaná ústním pohovorem nebo písemným testem).


Pokud člověk nechce platit agentuře za vyhledání pracovního místa nebo v něm koluje krev dobrodruha, může vyrazit za výdělkem do ciziny na vlastní pěst. Záleží pak na tom, jak dokáže zaměstnavatele přesvědčit o svých kvalitách či jaké má na místě kontakty. Dostat se dnes například do Velké Británie už není žádný problém. Pokud zde chcete pracovat, nepotřebujete ani pracovní povolení. Po prvním příjezdu se ale musíte do třiceti dnů zaregistrovat na místní obdobě ministerstva vnitra (Home Office) a zaplatit poplatek 50 liber.

Petr Vnouček


(ID 38)
oznámkovat54321
20.1.2006  •  zobrazeno8692x  •  hlasovalo1475  •  hodnocení2,97