CZENGCOLROGER
Nabídka práce v zahraničí, práce v Německu, brigády v zahraničí
vyhledávání

Praxe a práce v zahraníčí je velmi atrktivní

Doby, kdy bylo pro české studenty atraktivní jezdit do Anglie sbírat jahody, ustupují. Stále zajímavější jsou totiž pro ně brigády, díky nimž mohou získat praxi v oboru, kterému se věnují, anebo se zdokonalí v  jazyce.

 

Zájem o sběračské a jiné pomocné práce klesá spolu tím, jak posiluje kurz koruny a již se lidem nevyplatí pracovat v zahraničí. Výdělky, které jsou často na úrovni minimálních mezd, už nejsou v přepočtu na české koruny tak vysoké. „Pryč jsou doby, kdy se studentům z Česka mělo smysl jezdit například sbírat ovoce. Navíc tyto brigády jsou čím dál více obsazovány lidmi z Rumunska a Bulharska, kterým se i tak málo placená práce vyplatí,“ říká jednatel agentury AJob Jan Vybíhal. Navíc, pokud si chcete během léta například vylepšit angličtinu, není nejlepší, když budete veškerý čas trávit pouze s lidmi, kteří nejsou rodilí mluvčí a možná anglicky mluví hůře než vy.

 

I zaměstnavatelé chtějí víc

Agentury potvrzují, že v zahraničí zájem o české brigádníky je a navzdory krizi letos jejich výdělky neklesají. Nicméně nabídky zaměstnavatelů se mění. „Chtějí kvalifikovanější sílu, velká poptávka je například v oblasti turismu a hotelnictví. S tím ale také souvisí, že požadují po kandidátech velmi dobrou znalost jazyka,“ poznamenává jednatel AJob. Potvrzuje to i Lea Špačková, marketingová ředitelka Student agency: „Největší zájem je o pracovníky v oblasti zákaznického servisu - jedná se o práce v hotelích, restauracích, obchodech, sportovních centrech.“ I když stále budete spíše na pomocných pozicích, máte šanci lecčemus se přiučit. Podmínkou pro získání práce je podle ní aspoň komunikativní znalost jazyka země, do které jedete nebo angličtiny. Přesné podmínky se nicméně vždy dozvíte od agentury či zaměstnavatele.

V případě, že třeba angličtinu neovládáte dobře, vyplatí se odjet na jazykový kurz a pak v Británii zůstat třeba o měsíc déle. „V případě intenzivního školení se za měsíc dostanete na úroveň, která vám pak umožní pracovat jako obsluha v restauracích,“ radí Jana Horáková, ředitelka Agency4study. „Za ten měsíc se rozhlédnete a zjistíte, jaké máte možnosti. Každopádně byste si takto mohli vydělat přinejmenším tolik, aby se vám vrátily peníze investované do kurzu,“ dodává.

 

Vybírejte, nabídky jsou různé

Při pečlivém výběru brigád můžete narazit i na velmi atraktivní práce. „Mladí lidé ve věku do 35ti let mají letos jedinečnou příležitost pracovat v lyžařském středisku Whistler v Kanadě - dějišti ZOH 2010. Uzávěrka přihlášek do programu je již 10. 6.,“ říká marketingová ředitelka Student agency s tím, že nabídka stáží a brigád bývá skutečně rozmanitá. Například začátkem roku agentura nabízela místa v amerických národních parcích. Přičemž pro absolventy středních a vysokých škol má agentura připraveny i stáže ve Spojených státech.

Také Ajobs se začala více specializovat na to, aby nabídla zájemcům o praxi a brigády v zahraničí více, než jen nádeničinu za minimální mzdu. „Například jsme organizovali stáž pro studenty architektury a podobné projekty hodláme nadále rozšiřovat,“ říká Jan Vybíhal.

 

Vyhněte se podvodníkům

Brigádu v zahraničí si můžete najít sami. Zdarma vám pomohou poradci EURES, kteří působí na úřadech práce, anebo přes stránky www.eures.cz, kde se soustředí nabídky zaměstnavatelů z celé Evropy.

Další možností je svěřit práci agentuře, která vám spolu s prací zajistí i ubytování a třeba pojištění. Pokud nemáte doporučení od přátel anebo známých, řídit byste se měli tím, zda má agentura povolení od ministerstva práce a sociálních věcí. Seznam všech povolených agentur najdete na http://portal.mpsv.cz (sekce - zaměstnanost – pro občany – agentury práce), kde jsou rovněž uvedeny kontakty.

Seriózní agentury by za zprostředkování práce či brigády neměly vybírat poplatky. Mohou však po vás chtít úhradu například za zprostředkování letenky nebo zajištění ubytování. „Ceny za zprostředkování práce v zahraničí se pohybují od 5000 Kč. V ceně je vždy vyhledání pracovní pozice, poradenství před odjezdem, podpora během pobytu. Obecně lze říct, že čím dražší je program, tím více služeb je v něm zahrnuto. Dražší programy v sobě zahrnují i cestovní pojištění, vyřízení víza a další služby,“ vysvětluje Lea Špačková ze Student agency. Podle ní je standard, že se vašim požadavkům a představám bude agentura snažit vyjít vstříc. Seriózní zprostředkovatel by vás měl také předem seznámit se všemi náklady spojenými s vaším pobytem v zahraničí. 

Jednatel AJobs k tomu dodává: „Rozhodně nikdy neposílejte peníze jen na základě inzerátu. Je třeba s agenturou podepsat řádnou smlouvu, kde bude jasně uvedeno, co pro vás zajistí. Samozřejmě, pohybujeme se oblasti, kde je práce hůře placená a jsou pro ni i horší podmínky. A to je třeba si uvědomit. I naší agentuře se stalo, že zaměstnavatel v zahraničí po příjezdu českých brigádníků řekl, že už je nepotřebuje a odmítl je zaměstnat. Nicméně v tu chvíli se seriózní agentura musí o lidi postarat.“

 

 

 


(ID 623)
oznámkovat54321
18.5.2009  •  zobrazeno20521x  •  hlasovalo39  •  hodnocení2,10