CZENGCOLROGER
Nabídka práce v zahraničí, práce v Německu, brigády v zahraničí
vyhledávání

Práce v Anglii, nabídka práce na pracovním trhu Velká Británie po Brexitu: víza, život, práce, cestování

BREXITje tu a s ním nová pravidla. Co potřebujete k tomu, abyste mohli v UK žít po Brexitu. Co potřebujete, abyste do UK mohli přijet za rodinou, ať již krátkodobě nebo natrvalo? Co potřebujete, abyste mohli v UK po Brexitu pracovat či studovat. Co potřebujete, když chcete přijet do Británie jako turista. Musíte si vyřídit vízum nebo nějaké zvláštní povolení? Můžete přijet do Velké Británie na občanský průkaz nebo musíte mít pas? Na tyto a další otázky související s Brexitem, prací a studiem ve Velké Británii, cestováním do ní, najdete odpovědi níže. Tyto informace platí pro občany České republiky a Slovenska.

Žiju ve Velké Británii, můžu zde i nadále žít?

Abyste mohli ve Velké Británii po 1. lednu 2021 nadále trvale žít, pracovat, využívat britského zdravotnictví NHS a jiných služeb/benefitů, pronajmout si dům nebo abyste měli nárok na důchod, musíte splňovat jednu z následujících podmínek:

 • buď musíte být britským občanem
 • nebo musíte mít neomezené povolení k pobytu (“indefinite leave to remain“) nebo neomezené povolení ke vstupu (“indefinite leave to enter“) (ve formě dopisu z Home Office nebo vyznačeno v pase)
 • nebo musíte mít status usedlíka (settled status) nebo předběžný status usedlíka (pre-settled status)

Většina z vás bude potřebovat k tomu, aby mohla i nadále v UK dlouhodobě žít, pracovat atd., status usedlíka nebo předběžný status usedlíka. Na status usedlíka nebo předběžný status usedlíka máte právo, pokud jste ve Velké Británii začali žít před 31.12.2020.

 • registrovat se musíte do 30.6.2021
 • registrace je ZDARMA
 • níže najdete podrobný návod v češtině, jak si o status zažádat (návod vytvořil pan Petr Torák, MBE z organizace Compas Charity)

Chci přijet do Velké Británie jako turista – co potřebuji?

Pokud chcete přijet do Velké Británie po Brexitu jako turista, nepotřebujete vízum. Takto můžete v UK zůstat nejdéle 6 měsíců. Pokud jste v UK jako turista,

 • nesmíte zde pracovat, a to ani za mzdu, ani jako dobrovolník
 • nemáte právo na žádné příspěvky/benefity
 • nesmíte opakovaně přijíždět a odjíždět
 • nemůžete zde uzavřít manželství/registrované partnerství, ani učinit prohlášení o úmyslu uzavřít manželství nebo registrované partnerství (na to je potřeba manželské vízum, viz níže)
 • musíte mít pas nebo jiný cestovní doklad (občanský průkaz*) platný po celou dobu vašeho pobytu v UK

Na hranicích budete požádáni o následující:

 • důkaz, že jedete do UK jako turista
 • důkaz, že jste schopen váš pobyt v UK financovat (ať již sám nebo s pomocí někoho jiného)
 • důkaz o ubytování během vašeho pobytu v UK
 • důkaz, že máte dostatek financí, abyste si zaplatil cestu z UK
 • důkaz, že UK po uplynutí této lhůty UK opustíte

Více info na tomto odkazu https://www.gov.uk/check-uk-visa/y/czech-republic/tourism

Chci přijet do Velké Británie pracovat – co potřebuji?

Pokud chcete přijet do UK pracovat, musíte si (až na pár výjimek) zažádat o pracovní vízum podle toho, jaký druh práce v UK chcete vykonávat. Ve všech níže uvedených případech musíte mít potvrzenou pracovní nabídku před požádáním o vízum. Více informací o různých druzích pracovních víz najdete níže:

 1. Vízum pro kvalifikované pracovníky, tzv. Skilled Worker Visa, viz https://www.gov.uk/skilled-worker-visa
 2. Vízum pro lékaře, zdravotní sestry a jiné pracovníky ve zdravotnictví nebo sociální sféře, tzv. Health and Care Worker Visa, viz https://www.gov.uk/health-care-worker-visa
 3. Vízum pro duchovní, tzv. Minister of Religion Visa, viz https://www.gov.uk/minister-of-religion-visa
 4. Vízum pro profesionální sportovce a trenéry, tzv. Sportsperson Visa, viz https://www.gov.uk/sportsperson-visa

Pár výjimek, kdy nepotřebujete standardní pracovní vízum, najdete níže:

 1. Pokud vás do UK pozvali jako odborníka ve své profesi (např. za účelem přednášení na vysoké škole, poskytování advokátních služeb v soudním jednání nebo v rámci sportovních či uměleckých aktivit). V takovém případě budete potřebovat tzv. Permitted Paid Engagement Visa, viz https://www.gov.uk/permitted-paid-engagement-visa (platí max. 1 měsíc)
 2. Pokud chcete v UK pracovat ve sportu, umění nebo zábavním průmyslu po dobu kratší 3 měsíců. V tom případě budete potřebovat tzv. Temporary Worker – Creative and Sporting visa (T5). Rovněž budete na hranicích muset celníkům ukázat tzv. certificate of sponsorship and evidence of savings
 3. Pokud chcete v UK pracovat pro charitu. V tom případě budete potřebovat tzv. Temporary Charity Worker Visa, viz https://www.gov.uk/temporary-worker-charity-worker-visa (platí max. 1 měsíc)
 4. Pokud chcete do UK přijet v rámci výměnného programu. V tom případě budete potřebovat tzv. Temporary Worker – Government Authorised Exchange Visa, podrobnosti najdete zde https://www.gov.uk/government-authorised-exchange (platí max. 24 měsíců)
 5. Pokud chcete přijet do UK jako církevní pracovník. V tom případě budete potřebovat tzv. Temporary Worker – Religious Worker Visa, podrobnosti najdete zde https://www.gov.uk/religious-worker-visa (platí max. 24 měsíců)
 6. Pokud chcete v UK začít podnikat v rámci tzv. Start-up Visa nebo jako investor v rámci Innovator Visa
 7. Také můžete požádat o zvláštní vízum, pokud chcete v UK pracovat jako domestic worker in a private household nebo representative of an overseas busines
 8. Chci přijet do Velké Británie studovat – co potřebuji?

  Pokud chcete přijet do Británie jako student na dobu kratší 6 měsíců, nepotřebujete vízum. Více informací najdete zde https://www.gov.uk/check-uk-visa/y/czech-republic/study/six_months_or_less

  Pokud chcete přijet do Británie jako student na dobu delší 6 měsíců, budete potřebovat vízum. Podle druhu studia a vašeho věku budete potřebovat jedno z následujících studentských víz:

  • Pokud budete v UK studovat angličtinu po dobu max. 11 měsíců, budete potřebovat krátkodobé studentské vízum, viz Short-term study visa
  • Pokud budete studovat na vysoké škole, budete potřebovat studentské vízum, viz Student visa.
  • Pro dítě ve věku 4-17 let, které bude v UK studovat na soukromé škole, budete potřebovat dětské studentské vízum, viz Child Student visa

  Chci přijet za rodinou/partnerem – co potřebuji?

  Chci přijet na méně než 6 měsíců

  a) Pokud máte ve Velké Británii rodinu nebo partnera a chcete je přijet navštívit na dobu kratší než 6 měsíců, nepotřebujete vízum a můžete přijet jednoduše jako turista (viz výše v článku).

  b) Další možnost je přijet za blízkým členem rodiny na tzv. rodinné povolení, tzv. Family Permit. S tímto povolením můžete přijet do UK na dobu až 6 měsíců, můžete zde během této doby pracovat a studovat a opustit UK a vrátit se zpět kolikrát chcete. Podmínkou je, že rodinný člen, za kterým přijedete v UK žil před 31.12.2020. Toto rodinné povolení má několik permutací, a doporučuji proto řádně prostudovat tuto stránku https://www.gov.uk/family-permit

  Chci přijet na déle než 6 měsíců

  a) Pokud je rodinný příslušník, za kterým jedete, britským občanem, má status usedlíka nebo přeběžný status usedlíka nebo tzv.Indefinite Leave to Remain nebo má turecké pracovní nebo obchodní vízum, můžete požádat o rodinné vízum, tzv. Family Visa, viz https://www.gov.uk/uk-family-visa Rodinným příslušníkem se rozumí partner, dítě, rodič nebo příbuzný, o kterého se dlouhodobě staráte.

  b) Pokud rodinný příslušník, za kterým jedete, žil v UK před 1.1.2021, je možné, že si budete moct místo víza zažádat o status usedlíka nebo předběžný status usedlíka. Abyste si mohli zažádat mimo území Velké Británie, musíte vlastnit residence card, permanent residence card nebo derivative residence card. Jinak musíte do UK přijet na family permit (viz výše) a zažádat si o  status usedlíka nebo předběžný status usedlíka z území UK.

  Chci ve Velké Británii uzavřít manželství nebo registrované partnerství – co potřebuji?

  Pokud chcete ve Velké Británii uzavřít manželství nebo registrované partnerství před 30.6.2021, nepotřebujete vízum. Platí pro vás ale stejné podmínky jako při vstupu do UK jako turista, a na hranicích vás tudíž mohou požádat o následující:

  • důkaz, že jedete do UK jako turista
  • důkaz, že jste schopen váš pobyt v UK financovat (ať již sám nebo s pomocí někoho jiného)
  • důkaz o ubytování během vašeho pobytu v UK
  • důkaz, že máte dostatek financí, abyste si zaplatil cestu z UK
  • důkaz, že UK po uplynutí této lhůty UK opustíte

  Pokud chcete ve Velké Británii uzavřít manželství nebo registrované partnerství po 1.7.2021, budete si muset zažádat o manželské vízum, viz Marriage Visitor Visa. Pokud máte status usedlíka, předběžný status usedlíka nebo pokud jste si o status zažádali, ale ještě vám nepřišla odpověď, povinnost žádat o Marriage Visitor Visa se na vás nevztahuje.

  Kde najdu podrobnější informace?

  Podrobnější informace najdete na britském vládním webu, ze kterého jsou ostatně čerpány informace v tomto článku.

  Pro občany České republiky: https://www.gov.uk/check-uk-visa/y/czech-republic

  Pro občany Slovenska https://www.gov.uk/check-uk-visa/y/slovakia

  Nebo zanechte komentář pod článkem a já se Vám pokusím vyhledat odpověď 

(ID 5)
oznámkovat54321
31.12.2021  •  zobrazeno32906x  •  hlasovalo1317  •  hodnocení2,88