CZENGCOLROGER
Nabídka práce v zahraničí, práce v Německu, brigády v zahraničí
vyhledávání

Jak najít práci v zahraničí


Vždy existují způsoby jak práci najít. Je tu např. velké množství úrody, kterou je třeba sesbírat, na kterou místní pracovní síla nestačí. Turistický průmysl poskytuje množství příležitostí - v baru, restauracích a hotelech, v pobřežních střediskách, v oblasti jezer. Vzrůstající poptávka po péči o děti často převýší množství dostupných a ochotných kandidátů. Uzaměstnaneckých agentur, specializujících se na dočasnou práci, anebo na stránkách místních novin, často vidět inzeráty hledající personál do kanceláře. Krátkodobé a příležitostné práce jsou často inzerované na plakátech vystavených v oknech anebo u prodejce novin. Hlavním problémem jsou nízké platy v porovnání se životními náklady. Důležité je si zapamatovat, že statistika dlouhodobě-nezaměstnaných lidí není důležitá pro lidi, kteří hledají jen dočasnou práci.

Žádost o místo

Čím dříve se rozhodnete požádat o sezónní práci v hotelu, tím větší jsou vaše šance. Hotely v zemích jako je Švýcarsko dělají nábor měsíce před letní sezónou, takže je doporučované napsat na co nejvíce adres hotelů nejpozději do března, pokud možno v jejich vlastním jazyce. Znalost více než jednoho jazyka je nesmírnou výhodou při práci v Evropě. Pokud se zajímáte o práci v konkrétní zemi, obstarejte si seznam hotelů z jejich turistického úřadu a napište do těch největších. Pokud znáte někoho, kdo cestuje do země, kterou jste si vybrali i vy, požádejte ho, aby přivezl nějaké místní noviny a prohlédněte si reklamy a inzeráty.

Na druhou stranu se může stát, že nebudete moci plánovat dopředu, anebo nebudete mít štěstí s písemnými žádostmi, takže bude nevyhnutné hledat si hotel až po příchodu do cizí země. Jeden uchazeč o práci doporučuje ukázat se zaměstnavateli svěží a brzo ráno /okolo 8. hod./, abyste na něj udělali dojem. Vytrvalost je nevyhnutelná, pokud chodíte od hotelu k hotelu. Jedna z našich dopisovatelek byla opakovaně odmítnutá v hotelech v Amsterdamu, kvůli tomu, že už bylo příliš pozdě /srpen/. Její poslední nadějí byl hotel Hilton, myslela si, že to může zkusit, protože to může být její jediná šance jak vidět vnitřek tohoto hotelu. Byla překvapená, když jí okamžitě přijali jako pokojskou.

Pokud chodíte od dveří ke dveřím, měli byste začít v největších hotelech. Pokuste se dostat za recepci a hovořit přímo s manažerem. Pokud vám nabídnou místo /ať už osobně nebo písemně/, pokuste se získat písemnou smlouvu, která jasně určuje pracovní dobu, mzdu a pracovní podmínky. Pokud to není možné, měli byste alespoň tyto věci prodiskutovat se šéfem.

Dalším způsobem získání zaměstnání v prázdninovém středisku jsou kultivované vztahy se zástupci velkých cestovních firem. Mohou vám místo i sehnat, protože místní hoteliéři je znají a respektují. Toto je způsob, který byste měli použít opatrně, protože zástupci jsou neustále žádaní o různé laskavosti a služby. Můžete jim dobrovolně pomoci.

Jen ve výjimečných případech mohou agentury a firmy pro volný čas umístnit lidi bez odborných znalostí v zahraničních hotelích. Například Eurotoques, The Communauté Européenne des Cuisiniers, nabízí pomocníky do kuchyň a pro obsluhu v hotelech v celém Německu. Zaměstnanci nedostávají mzdu, ale mají zdarma stravu a ubytování. Travelbound /Olivier House, 18 Marine Parade, Brighton, East Sussex BN2 1TL, /UK/ 01273 677777/ posílá více než 250 zaměstnanců do hotelů v Rakousku a Francii.

Výhody a nevýhody

Mezi lidmi, kteří pracovali v hotelech, se objevují opět a opět stále stejné stížnosti: nesnesitelně dlouhá pracovní doba /často od 8. do 22. hodiny plus několik volných hodin popoledni plus mnoho práce o víkendu/, vykořisťující platy, neadekvátní ubytování a strava, nesnesitelné pracovní podmínky zhoršené povinností oblékat si nylonovou uniformu. Velmi závisí na tom, zda jste typ, který to snese. Pracovní atmosféra se může lišit od hotelu k hotelu. Pokud máte štěstí a získáte práci v malém přátelském rodinném hotelu, pravděpodobně budete mít z práce větší potěšení, než kdyby jste byli jen jedním z velké anonymní skupiny zaměstnanců ve sterilním a neosobním prostředí, kde nemáte pocit bezpečného zaměstnání.

Může být velmi rozčilující, když vás požádají o vykonání nějakých extra povinností, mimo těch, které máte specifikované ve své pracovní smlouvě. Zdá se to být běžné, hlavně ve francouzských a německých hotelech, že majitel pokládá za samozřejmé, že budete dělat neplacené přesčasy. Pokud je smlouva takto porušovaná, měli byste se pokusit si to vyjasnit se zaměstnavatelem. Pokud to nevyjde, neváhejte navštívit vhodné zaměstnanecké odborníky a vznést oficiální stížnost. Tento způsob má mnohem větší šanci na úspěch, pokud jim můžete ukázat písemnou pracovní smlouvu.

Ne všechny hotely jsou takové a mnoho lidí zdůrazňuje výhody, které jim přinesla zkušenost z práce v hotelu: vynikající přátelský a týmový duch, příležitost naučit se cizí jazyk a lehkost s jakou se dají ušetřit peníze.

 
Je tu např. velké množství úrody, kterou je třeba sesbírat, na kterou místní pracovní síla nestačí. Turistický průmysl poskytuje množství příležitostí - v baru, restauracích a hotelech, v pobřežních střediskách, v oblasti jezer. Vzrůstající poptávka po péči o děti často převýší množství dostupných a ochotných kandidátů. Uzaměstnaneckých agentur, specializujících se na dočasnou práci, anebo na stránkách místních novin, často vidět inzeráty hledající personál do kanceláře. Krátkodobé a příležitostné práce jsou často inzerované na plakátech vystavených v oknech anebo u prodejce novin. Hlavním problémem jsou nízké platy v porovnání se životními náklady. Důležité je si zapamatovat, že statistika dlouhodobě-nezaměstnaných lidí není důležitá pro lidi, kteří hledají jen dočasnou práci.


(ID 554)
oznámkovat54321
2.4.2007  •  zobrazeno25898x  •  hlasovalo101  •  hodnocení2,37