CZENGCOLROGER
Nabídka práce v zahraničí, práce v Německu, brigády v zahraničí
vyhledávání

Jak začít, jakou práci byste chtěli dělat?

 

Postup pro uchazeče

 Uchazeč o zaměstnání v zahraničí postupuje takto:
® volba pracovní pozice a země – pracovník musí vědět, co chce. Specifikuje své prvotní požadavky, definuje vlastní pozici na trhu práce. Hodnotí se podle dosaženého vzdělání, pracovních možností v zemi, výdělku, životní úrovně, dosavadních kontaktů, vlastních duševních dispozic.
Typy práce:
sezónní, např. letní – v úvahu se berou výhody, délka práce, mzda
brigáda
praxe
zaměstnání po dokončení studia 
Ucelené informace o jednotlivých zemích najdete v sekci
INFORMACE – Základní informace o zemích
Nebo na adresách:
http://www.ecn.cz/AIC/ nebo  
- www stránka Akademického informačního centra. Podává přehledné informace o studijních a pracovních příležitostech v zemích EU.
http://www.export.cz/eva.idc
- www stránka Ministerstva zahraničních věcí. http://portal.mpsv.cz/eures
 ® samostatné vyhledání nebo vyhledání zprostředkováním – rozhodnutí o způsobu zajištění a konečný výběr pracovní pozice. Většina lidí napoprvé volí zprostředkování práce přes agenturu nebo jinou instituci. Samostatné hledání pracovní pozice je vhodné po předchozích zkušenostech.
 ® administrativní zpracování – spadá sem sepsání pracovní smlouvy, vyřízení pracovního povolení, pracovního víza, úhrada poplatků, zajištění dopravy a pojištění, ubytování a obstarání dalších informací, např. vracení daní. U zprostředkování agenturou se přičítá registrace a s ní spojené náklady.
 ® realizace
 

Práce

 Největším zdrojem placené práce jsou turistický průmysl a  zemědělství, které potřebují velký počet pomocníků na kratší období. Turistický průmysl hledá tisíce pracovníků do stravovacích zařízení, které uspokojují potřeby zákazníků. Světová rada cestování a turistiky odhadla, že zaměstnává 255 miliónů lidí – asi jeden z devíti – a že v roce 2006 toto číslo vzroste na 385 miliónů. V historii zaměstnával zemědělský obor největší množství příležitostných pracovníků. Kromě toho, život a práce na venkově je autentičtější způsob, jak poznat místní kulturu, v porovnání s prací v turismu. A navíc i když problém pracovního povolení v zahraničí zájemce pronásleduje, pokaždé existuje dobrá šance, že neodkladnost farmářových potřeb překoná impuls držet se předpisů.
 Práci můžete najít, když napíšete přímo manažerům hotelů. Jejich adresy můžete získat buď v hotelových příručkách v knihovnách nebo v seznamech hotelů, které poskytují národní turistické úřady. (Většina příruček udává počet pokojů, které má hotel: čím je počet větší, o to víc zaměstnanců potřebují.)
 Farmáři upřednostňují zaměstnávat lidi, kteří jsou přímo na místě a vybírají si z těch, kteří se přímo ptají na práci nebo kteří využívají místní zaměstnanecké úřady anebo navštěvují blízké mládežnické ubytovny a ptají se na práci, spíše než by měli jednat se žadateli pomocí pošty nebo telefonu. To platí hlavně pro sběr úrody: farmáři často vědí až na poslední chvíli, kolik lidí budou potřebovat. Stojí vždy zato zeptat se farmářů na práci a dokonce i když Vám nemůže nabídnout práci v určité chvíli, můžou znát někoho, kdo vám práci nabídne nebo vám poví, kdy budou potřebovat pomoc.
 Úspěšné může být i navštěvování pracovních úřadů a sledování inzerátů. Je potřeba jen základní znalost jazyka.
 Možná už víte, jakou práci byste rádi našli. Nicméně neomezujte se jen na to, co byste chtěli. Prozkoumejte všechny pracovní možnosti.
 Co může být Vaší výhodou a nevýhodou:
    * student/nestudent: v některých státech nemusí Váš studentský status o ničem rozhodovat, ale ve většině států je výhodou, někdy nutností. Stát od státu se situace liší. Některé se jistí před možností, že tam zůstanete pracovat, tím, že se musíte vrátit do školy. Žádají potvrzení školy, že studujete.
    * věk: to je poměrně důležité kritérium. Spodní hranici, až na ojedinělé případy, tvoří 18 let. Vy, co jste mladší, máte šanci spíše přes středoškolské výměny nebo na nevýdělečnou práci, výjimky jsou však samozřejmě možné. Horní hranice většinou nehraje velkou roli.
    * obor studia: není až tak relevantní. Může být výhodou, pokud chcete pracovat
      v oboru. Studenti zemědělství mají např. přednost v britské agentuře HOPS při práci na farmách. Studenti jazyků a informatiky se dobře uplatní jako lektoři. Pro některé profese jakoby navíc neexistují hranice: zdravotní sestry, lékaři a učitelé (pokud znají jazyk). Pro práci v oboru, obzvlášť studentům, doporučujeme poptat se i na vlastní škole na možnosti stipendií, stáží apod. Možná se až budete divit, co všechno jde přes školu.
    * znalosti jazyků a odborné kvalifikace: agentura Vás zpravidla sama informuje, jaké kvalifikace vyžaduje. Obecně platí: čím více toho umíte, tím lépe. A kdo umí, musí to také dokázat. Schopnosti se na dálku prověřují docela těžko, takže se vyžadují doklady o provedení odborných zkoušek. Čím mezinárodně známější zkouška, tím větší šance. U jazyků je lepší mít např. TEFL, 1.Certificate než českou státní zkoušku. Doporučujeme Vám obstarat si jakékoliv doporučení, i když je po Vás nechtějí. Může Vám jen pomoci.
    * termín a délka pobytu: nejvýhodnějším termínem je sezóna. Na jablka a víno je to září - říjen, na třešně, jahody a dětský tábor červen - červenec, na zemědělské práce léto, do hotelu jaro - podzim, v lyžařských střediscích zima. Agentury uvádí u každé práce termín i minimální délku práce. Nedělejte si příliš velké iluze o práci na 14 dní nebo na jeden měsíc. Přednostně se berou lidi na celou sezónu (třeba i 6 a více měsíců), a pak podle toho, jak je tam kdo dlouho ochoten zůstat. Spíše Vám doporučujeme počítat s celými prázdninami a cestování odložit na podzim nebo na další rok. Krátká doba pobytu je handicapem, navíc si připočtěte náklady na cestu, na zprostředkování práce, na jídlo, veškerou tu vynaloženou energii. Počítejte s tak dlouhou dobou, aby se Vám to vyplatilo.
    * státní příslušnost ČR: ta je vzhledem k tomu, že jsme novými členy EU největší překážkou může být získání pracovního povolení. Výjimkou jsou země Irsko, Švédsko a Velká Británie, kam nepotřebujme pracovní povolení. Výhodou může být např. v některých hotelech, které mají smlouvu s českými cestovními kancelářemi a chtějí někoho, kdo bude rekreantům rozumět.
    * kolik Vás pojede na jedno místo: s umísťováním více lidí na jedno místo (farmu, tábor, ...) může být problém. Pokud Vás chce jet více, odpovězte si na otázku, zda byste jeli i jednotlivě (každý na jiné místo). Napsat agentuře "chceme jet dva spolu
      a basta" podstatně snižuje Vaše šance. Pokud jste smířeni i s možností jet každý sám, pište raději "chtěli bychom spolu, ale jsme ochotni jet i jednotlivě". Toto "ale" je pro agenturu důležitá informace. Jeden člověk se umísťuje výborně, dva lidé snad ještě dobře, tři a více lidí se už umísťují špatně až vůbec.

 

 


(ID 520)
oznámkovat54321
22.2.2007  •  zobrazeno13886x  •  hlasovalo56  •  hodnocení2,02